Naciśnij “Enter” aby skoczyć do treści

Lakiery do kolorowe, do stali i odmiennych rzeczy

Jestem kobietą i słowo lakier wiąże mi się przede wszystkim z lakierem do włosów. Lecz bez wątpienia można na to patrzeć inaczej. Lakiery to nadzwyczaj bogata gama zewnętrznych powierzchni ochronnych nadających pokrywanym nawierzchniom blask i jedwabność.

Są wykorzystywane jako powłoka ochronna, zabezpieczająca przed zniszczeniem. Z reguły są transparentne i stosowane bywają jako tylko warstwa ochronna pozostawiając naturalny ton powierzchni lakierem malowanej albo jako dodatkowa powłoka na uprzednio pomalowanej farbie, by powierzchnia okazała się jednolita i nieczuła na uszkodzenie.
Lakiery są wykorzystywane w różnych polach codzienności. Z pewnością także w kosmetyce, lecz też w stolarstwie.

Aktualnie produkuje się wspaniałe lakiery syntetyczne, które pozwalają na osiągnięcie warstwy zarówno mocno błyszczących, jak i w półmacie i całkiem nie błyszczących. Często wyrabia się też lakiery wybarwione, lecz posiadają owe w porównaniu z normalnymi farbami niewysokie cechy pokrywające i z tego powodu stosuje się lakiery jako nawierzchnią powłokę.

Lakier sprawia, że pomalowaną nim nawierzchnię możemy zmywać czymś mokrym, da się zostawiać ją na oddziaływanie warunków atmosferycznych, nie musimy obawiać się, że ulegnie na deszczu zniszczeniu. Upraszcza to używanie wielkiej ilości sprzętów na co dzień. Na ogół jednakże od czasu do czasu powłokę musi się regenerować.